Günümüz betonarme, tuğla vb. evlere alternatif olarak sunulan ahşap evler günden güne daha popüler hale gelmekte ve çokça tercih edilmeye başlanmaktadır. Alışılmış tuğla ve betonarme yapılardan farklı olarak beraberinde birçok avantajı getiren ahşap evler sıcak, dayanıklı ve karakteristik bir yapıya sahip. Ayrıca son teknolojik yeniliklerin de etkisiyle inşaat teknolojisinin gelişmesi sonucu geleneksel ahşap yapılardan farklı olarak çok daha çeşitli ve özgün bir stille tasarlanan ahşap yapılar son zamanda oldukça ilgi topluyor.

Genellikle “Tiny House” konseptinde tercih edilen ahşap evler, ahşabın doğal bir malzeme oluşu sebebiyle  çevre dostu olup düşük karbon ayak izine sahiptir. Son derecede rahat olan ahşap evler sürdürülebilir bir yapıdadır. Ahşap, yenilenebilir ve en eski yapı malzemelerinden biridir. Dünyanın her yerinde ahşap evlerin popülaritesi bu ve benzeri sebeplerle artıyor. Tiny house, ahşap evler, taş yapılar gibi doğal tasarımlar birçok anlamda verimlilik ve avantaj sağlar. Bu avantajlar aşağıdaki gibi özetlenebilir:

1.    Ahşap Ev Enerji Verimliliği Sağlar

Sağlıklı yaşam ortamı, kısa inşaat süresi ve uygun fiyatlar önemli faktörlerdir. Ahşap, ayrıca uygun şekilde işlendiğinde güçlü, esnek ve yangına dayanıklıdır. Mavore Ahşap Evleri’nin sizlere sunduğu ahşap evlerle birçok faydayı da elde edeceksiniz:

·         Ahşap ev ya da taş evler çevre dostu ve oldukça sağlıklıdır

·         Ahşap malzeme benzersiz bir "nefes alma" ve iç mekân iklimini dengeleme yeteneğine sahiptir. Hava ahşap damarından geçer, temizlenir, nemlenir ve konforlu sıcaklığı korur. Böylece, ev her zaman, özellikle çocuklar ve farklı alerjileri olan kişiler için önemli olan rahat bir mikro iklim ve doğal bir klimatizasyon sağlar.

·         Ahşabın sıcak ve doğal renginin kişinin ruh halini olumlu yönde etkilediği, sinir sistemini yatıştırdığı ve rekreasyon için uygun koşullar yarattığı tespit edilmiştir. Bir ahşap evin sadece bir bina olmadığı, aynı zamanda arkadaşlarınızı ve ailenizi davet edebileceğiniz özel bir dünya olduğu açıktır.

2.    Ahşap Evlerin Yapımı Kolay ve Hızlıdır ve Uzun Süre Bakım Gerektirmez

Ahşap yapı hızlı ve verimlidir. Mavore Ahşap Evler’de ahşap yapılarımızın üretim süreçleri tamamen kendi üretim tesislerimizde yapılmakta olup, montaj ve kurulumu ise yerinde yapılmaktadır. Ahşap binalar çoğu iklimde yıl boyunca inşa edilebilir. 100 m²'ye kadar ahşap bir ev 25 ila 90 gün arasında firmamızca yapılıp  teslim edilebilir, yani sadece en fazla üç ay içerisinde ahşap eviniz taşınmaya hazır olacaktır . Ahşap en önemli doğal termo koruyucu malzemelerin başında gelir. Ahşap malzeme ortamla nem alışverişi yaptığından evin içinde doğal bir klimatizasyona sebep olur ve bu nedenle  ahşap evlerde mikro iklim doğal bir şekilde sağlanır ve bu sebeple kışın sıcak, yazın serindir. Logların aşırı nemi biriktirme ve geri verme özelliği, optimum oda sıcaklığının korunmasına yardımcı olur.

3.    Ahşap ve Taş Duvarlı Evler Yüksek Isı Depolama Sağlar

Taş ve ahşap duvarlar sıcaklığı depolar ve yavaş yavaş evin her tarafına yayar. Bu nedenle duvar yüzeyinin sıcaklığı oda sıcaklığına benzer. Bu, bir evin içindeki rahatlık için yadsınamaz gereksinimler arasındadır.

4.    Ahşap malzeme dünyanın en büyük yenilenebilir kaynağıdır

Ahşap, yenilenebilir bir kaynaktan elde edilen en yaygın yapı malzemesidir. Bununla birlikte ahşap aynı zamanda en dayanıklı yapı malzemelerinden biridir. Modern teknolojilerimize uygun olarak inşa edilen ahşap ve kütük evler son derece güvenilir ve dayanıklıdır. Düzgün çentikli ve bakımlı evler yüzyıllar boyunca ayakta kalabilir. İskandinav ülkelerinde ve Sibirya'da halen ayakta duran 600-700 yıllık evler mevcuttur ve bunlar bile ahşap evlerin ne kadar sağlam olabileceğinin göstergesidir. Ahşabın mukavemet, dayanıklılık ve kullanım kolaylığı, doğal ısıl direnç ve kararlılık gibi  benzersiz özellikleriyle hiçbir malzeme yarışamamıştır. Ahşabın nem emilimi ve titreşime karşı dayanıklılığı da olağanüstüdür. Ahşap evler çok sağlam yapılar olarak deprem bölgeleri için de uygundur. Masif kesitli ahşap yapılar çok yüksek yangın direnci gösterir. Ateşe maruz kaldığında ahşap yüzey kömürleşir ve bu da yangının daha da gelişmesini engeller.

5.    Ahşap Evler Çevre Dostudur

Prefabrike bir ahşap evin montaj süreci, çevredeki flora ve faunaya minimum veya hiç etkisi olmayacak şekilde tasarlanmıştır. Ahşap ürünlerin imalatı, diğer inşaat malzemelerinin üretiminden 10 kat daha az enerji tüketir.

6.    Ahşap Ev Maliyeti

Ahşap bir ev inşa etmek kolay ve hızlıdır, enerji verimlidir ve doğal çevremizi korur. Ahşabın yapı malzemesi olarak kullanılması, bizler ve gelecek nesiller için sağlıklı bir yaşam ortamı sağlar. Bu kombinasyon bize güzel ve rahat bir atmosferin tadını çıkarırken zamandan ve paradan tasarruf etme imkânı verir.

Mavore Ahşap Evleri olarak sizlere sunduğumuz ahşap evler,  tiny house ve taş evler, birçok avantajı ve tasarrufu sağlar. Detaylı bilgi ve size özel geliştirebileceğimiz evlerimiz için web mağazamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.