EVİNİZİ İNŞA EDERKEN AHŞABA GÜVENMENİZ İÇİN 7 İYİ NEDEN

Ahşap, tarihin en eski ve en doğal yapı malzemelerinden biridir.

 

1-      AHŞAP, ÇEVRE DOSTU, SÜRDÜRÜLEBİLİR  VE YENİLENEBİLİR BİR HAMMADDEDİR

Masif, sağlam, elastik ve estetik olması sebebiyle yapı sanatının vazgeçilmez elemanlarından biri olan ahşap, yenilenebilir ve enerji açısından da son derece sürdürülebilir bir yapı malzemesidir ve bu nedenle günümüz içinde vazgeçilmezdir.  Ahşap aynı zamanda doğanın korunması açısından da en uygun malzemelerden biridir. Ahşap, büyük ölçüde, ağacın tüm büyüme evresi boyunca atmosferden karbondioksit şeklinde emdiği karbondan oluşur. Böylece hem yaşayan ağaç hem de ondan elde edilen ahşap büyük bir karbon deposudur. Ahşap CO2'yi bu şekilde bağladığından, ahşap bir ev inşa etmek için gereken malzemeler CO2 depolamaya devam eder . Bu nedenle bir ahşap ev, negatif CO2 dengesine sahip tek yapı türüdür. Bir metreküp ahşap, bir ton CO2'yi bağlar. Üretim sırasında çok fazla CO2 salan beton veya çelik gibi yapı malzemelerine karşılık en uygun alternatiftir. Ahşap aynı zamanda iyi bir ekolojik dengeye sahip, geri dönüştürülebilen ve zararlı kalıntılar olmadan atılabilen bir hammaddedir. Ayrıca, düşük ısı iletkenliğine ve iyi bir yalıtım etkisine sahiptir ve bu nedenle enerji verimli inşaat yöntemleri için uygundur.

 

2-      AHŞAP, GELENEKSEL BİR HAMMADDEDIR

Ahşap, geleneksel mimarimizde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Yapımı yüz, ikiyüz hatta daha uzun zaman öncesine tarihlenen pek çok ahşap yapı bu çok uzun yıllara meydan okuyarak günümüze kadar ayakta kalmış olup, tüm ihtişam ve güzellikleriyle bugünde varlıklarını sürdürmektedir. Bu da ayrıca bize ahşabın ne kadar sağlam ve sürdürülebilir bir malzeme olduğunun da en büyük kanıtıdır.

 

3-      AHŞAP, ESTETİK, ÇOK YÖNLÜ VE UYUMLU BİR MALZEMEDİR

Gelişen teknolojinin de yardımıyla, ahşabın işlenmesi ve inşasında ortaya çıkan yeni olanaklar,  yeni tasarım biçimlerine de yol açmıştır. Ayrıca cam, beton veya çelik gibi diğer yapı malzemeleriyle birleştirilmesi kolay olduğundan, kullanımda çok yönlülüğe ve tasarımda çeşitliliğe imkan sağlar.

 

4-      AHŞAP İYİ HİSSETTİRİR VE SICAK BİR ATMOSFER YARATIR

Ahşap estetik bir malzemedir, sıcaklık yayar ve güzel görünür. Başka bir deyişle: ahşap, dört duvarınızda size iyi hissettiren bir atmosfer yaratır. Yapı malzemesi olarak ahşabın sakinleştirici ve hoş bir etkisi vardır. Ayrıca sağlıklı bir yaşam ve çalışma ortamı sağlar.

 

5-      AHŞAP GÜVENLİ BİR MALZEMEDİR

Ahşap bir ev güvenli ve dayanıklıdır. Sanılanın aksine, ahşap bir ev, tuğla veya diğer yapı malzemelerinden yapılmış bir evden daha hızlı veya daha kolay yanmaz. Aksine: bir ahşap evin yangın davranışı kontrol edilir ve kolayca hesaplanabilir, yük taşıma kapasitesi nispeten uzun bir süre korunur ve bunun nedeni ahşabın, diğer yapı malzemelerine kıyasla daha esnek bir malzeme olup, dış ortamla çalışan bir yapısı olması nedeniyle bu elastikiyetini uzun yıllar boyunca muhafaza edebilmesidir. Ancak, genel bir kural olarak: Diğer tüm evler gibi, ahşap bir ev de modern güvenlik yönetmeliklerine uygun olmalıdır.

6-      AHŞAP, PREFABRİKASYON İÇİN MÜKEMMEL BİR MALZEMEDİR

Prefabrik ahşap ev imalatında işin büyük bölümü marangoz atölyelerinde gerçekleştirilip, sahada sadece kurulum esnasında bulunulduğu için işin büyük bir kısmı hava şartlarından bağımsız bir şekilde gerçekleşir ve bu da daha kısa inşaat süreleri sağlar.

 

7-      AHŞAP EVLER SAĞLIKLI BİR YAŞAM SUNAR

Ahşap, son derece kararlı ve daha önce açıklandığı gibi hoş bir yaşam ortamına katkıda bulunan doğal bir hammaddedir. Bu nedenle özellikle masif ahşap yapıdaki evler, sentetik boyalar gibi herhangi bir ek malzeme veya conta gerektirmez.

Ahşap lifli bir yapıya sahiptir ve ortamla nem alışverişinde bulunan çalışan bir malzemedir.

Kısacası  difüzyona açık olduğu için ortamdaki fazla nem ahşap tarafından emilir ve gerekirse yavaş yavaş dışarıdaki havaya salınır. Küf veya benzeri su hasarları bu nedenle ahşap evlerde nadiren sorun olur.

Çok az havalandırma olsa bile, banyo ve mutfaktaki yoğuşma da nem regülasyonu tarafından emilir.

Ayrıca yine ortamla nem alıp verme özelliğinden ötürü ahşap evler özellikle de kütük evler, iç mekanda doğal bir klimatizasyon sağlar.